obrázek

obrázek

středa 14. března 2012

Kolik stojí krysařík a jak to udělat, aby stál co nejmíň:-)

Pod vlivem médií, která nás masírují příchodem (další) krize považuji téměř za povinnost napsat článek o tom, jak to s krysíky všechno zvládnout. Když jsem přemýšlela o tom, jestli článek nebude příliš banální, vzpomněla jsem si, kolik přehmatů a peněz jsem si mohla ušetřit, kdyby někdo tyhle maličkosti při pořízení prvního krysíka poradil mně... takže tady máte ve zkratce několik postřehů, kde a jak ušetřit, co váš krysík bude potřebovat a co už je nadstandard atd.

ŠTĚNĚ
Začnu tím, na čem bych se ušetřit nesnažila a to je pořizovací cena štěněte. Krysaříka dělá z vašeho štěňátka právě PP. Tento článek nemá rozebírat rozdíl mezi chovem s PP a bez PP, všude na ne netu je na toto téma spousta článků. Pokud vás to zajímá, mrkněte třeba SEM DO RÁMEČKU.
Pokud se rozhodnete pro koupi štěněte, zkuste zmírnit nadšení a podívat se na věc racionálně. Nezkušený majitel, který přijde do zverimexu s tím, že chce "všechno" pro štěně je pro prodávající opravdovým požehnáním. Prodavač vám ukáže vše, co budete zaručeně potřebovat a věřte, že takový nákup se pak může pohybovat v řádu tisícikorun. Časem pak zjistíte, že všechno až tak nezbytné nebylo.
Když si pro štěňátko jedete, vystačíte si s úplně obyčejným obojkem (štěně z něj stejně za pár týdnů vyroste) a úplně obyčejným vodítkem ("šňůrkou" s karabinkou). Doma mějte připravené 2 misky a pelíšek. Do začátku určitě stačí třeba papírová krabice s flísovou dekou. Hodně levné deky prodává třeba Kik. Na hraní štěněti stačí 1 - 2 hračky (alespoň jedna by měla být "kousací" - štěněti se budou měnit zuby). Další hračky vám stejně přinesou přátelé a příbuzní, kteří se na vaše nové "miminko" přijdou podívat:-D Rozhodně nekupujte podložky ("plínky") pro štěňata - stejně dobře (a za výrazně nižší částku) vám poslouží přebalovací podložky pod miminka, které se běžně prodávají v drogérii.
Vaše štěňátko pravděpodobně bude čipované, ale zatím neregistrované. Registr je databáze, díky níž lze dohledat majitele zvířete (samotný čip tuto informaci nenese). Databázi, kde lze psa zaregistrovat zdarma, najdetete TADY.

KRMENÍ
Krmení je bezesporu to, co na "provozu" pejska stojí nejvíce, ale zároveň se na něm dá nejvíc ušetřit. Rozhodně ale šetřete s rozumem. Následující rady jsou určeny pro ty, co krmí granulemi a konzervami.

1. Čtěte složení. Je to jako s čímkoliv jiným - ne všechno, co je nejkrásněji zabaleno, případně je nejdražší, je zároveň i to nejlepší. Pokud nebudete líní, časem zjistíte, že v obchodech se točí nejznámější 3 značky, které prodává především reklama a ne poměr kvalita / cena. Existuje x jiných výrobců krmiv, kteří prodávají granule srovantalené i vyšší kvality za méně peněz. Jde jen o to, najít si kvalitní krmivo, které bude vyhovovat právě vašemu pejskovi a nenechat se obalamutit "luxusními" kukuřičnými granulemi s čivavou na obale za cenu kolem 250,- / kg. Nechte si poradit od člověka, který není v tomto směru nijak zainteresovaný (tzn. není prodavač, není veterinář, není chovatel, který dostává od výrobce krmiva slevy apod.).

2. Kupujte větší balení. Cena za kilogram ve velkém a v malém balení se může lišit až o třetinu. Samozřejmě není dobré a psům ani moc nejde pod nos skladování otevřeného pytle s granulemi x týdnů. Pokud je to možné, nakupujte více lidí dohromady. Já se svými známými kupujeme vždy velký pytel a o ten se dělíme. Kromě toho, že ušetříme, se také častěji střídají druhy granulí a na své si tak přijdou i rozmlsanější jedinci.

příklad: Moji kluci za loňský rok schroustali cca 42 kg granulí. Cena za kg v malém balení je cca 150,-, ve velkém kolem 100,-. Za rok jsme tak nakupováním velkých balení ušetřili přes 2000,-

3. Nakupujte přes internet. Zatímco dříve jsem nákupy ve zverimexech měla moc ráda, nyní je to pro mě místo, kam chodím jen když musím. Ceny se ve srovnání s e-shopy mohou lišit až o 100% :-( Je dobré využít nákupy tady jen k odzkoušení různých výrobků a pak už nakupovat přes net.

příklad: Pamlsky ze sušeného masa Brit Let´s Bite kupuji na netu za 33,-. Ty samé prodávají v síti prodejen Pet Center za 69,-
_______________________________________________________________________


Něco málo peněz (a spoustu času) si ušetříte, pokud nebudete běhat na veterinu kvůli parazitům a stříhání drápků. Odčervovací tablety jsou volně k dostání v lékárnách, přípravky proti ektoparazitům už téměř všude a pokud váš pes není hysterka (jako třeba Kenai:-)), ostříhat drápky zvládnete také sami. Pokud používáte "odblešovače" v pipetách, je možné 1 pipetu rozdělit mezi 2 pejsky, vyzkoušeno:-)

Pokud krmíte konzervami, určitě budete shánět víčko a budete nuceni si koupit nejlépe hned balení o 3 kusech (marně přemýším proč). Víčko lze koupit úplně zadarmo společně s plechovkou kondenzovaného mléka (Lidl nebo mléko Condé z Mlékárny Opočno).

Ochranná vodě a špíně odolná deka přes zadní sedačky v autě stojí 400,- a více. Pokud na ní nespěcháte, v Lidlu mají jednou za čas sortiment pro domácí mazlíčky a deku tam lze sehnat do 200,-

Naši kluci mají nespočet hraček, od uzlů za pár korun po chrochtající prase nebo svítící hračku do tmy... dlouhodobě nejoblíbenější jsou ale myši k Ikea, které mají snad všichni "krysaříčkáři". Myška stojí 19,-, je relativně "trvanlivá" a váš krysík si může trénovat svoje lovecké pudy;-)))

Jedna z dalších věcí "postavených na hlavu" jsou sáčky na hovínka, opět významně dražší , než jakékoliv jiné igelitové sáčky. Nicméně se prodávají, takže je nejspíš někdo kupuje... proto je zde uvádím jako další příklad toho, co pes nezbytně nepotřebuje.

Pro výstavně a sportovně vedené krysaříky už jen pro úplnost uvádím, že většina akcí má dvě uzávěrky přihlášek a samozřejmě "čím dříve, tím levněji".

Všeobecně vzato, při jakékoliv koupi se stačí zamyslet, jestli tu kterou věc budete opravdu potřebovat a používat. Většina potřeb pro psy je vyrobena tak, aby se líbila vám jakožto majiteli psa, bez ohledu na to, jestli je to věc pro psa nějak užitečná.

A když už jste na základě předchozích rad tolik ušetřili, dovolím si tip, kam to všechno investovat:-))) Nenechte se zmanipulovat názorem, že pes menší než kočka ani není pes a zaplaťte svému pejskovi školku pro štěňata nebo kurz základní poslušnosti. Kromě toho, že se pes pravděpodobně něco naučí (což nepovažuji za to nejdůležitější) si osvojíte správný přístup ke psovi, naučíte se s ním "zacházet" a pes se naučí chovat v cizí smečce... což rozhodně není málo. Život s ustrašeným, případně agresivním psem přináší víc starostí než radostí a kdo nezanedbá v mládí jeho socializaci, ušetří si do budoucna spoustu problémů. Pokud se vám na cvičáku zalíbí, můžete si zaplatit členství a za relativně málo peněz budete mít pro sebe i pejska užitečnou zábavu  a nejspíš získáte i nové psí a lidské přátele.

Žádné komentáře:

Okomentovat