obrázek

obrázek

čtvrtek 29. března 2012

Jaro pokračuje...

Jaro pokračuje a k mé radosti tak mohu na venčících vycházkách vybít svoje "přírodovědné zájmy" víc něž kdy jindy. Při venčení na Cínovci se nám tak podařilo zahlídnout slepičku tetřeva, tetřívka nebo bažanta - vzhledem k tomu, že nám jen přeletěla před nosem, nebyl čas na přesnou identifikaci. Nicméně odhasovali jsme si tetřívka (toho jsme nikdy neviděli, tak proto:-)) a o kus dál jsme našli důkaz podporující naší tetřívčí teorii, viz obrázek. Tetřívek patří mezi silně ohrožené zvláště chráněné druhy živočichů a Krušné hory jsou oblastí jeho největšího výskytu v rámci ČR. Vidět tetřívka naživo je ale i tady vzácné.


tetřívčí ee
Elvis: "takové vanilkové rohlíčky napůl posypané cukrem" :-)))
Poslední březnovou středu jsme se po nějaké době opět vydali k Vojenskému rybníku (rybník Březina v minulém příspěvku), kde - jak jsme velice rychle zjistili - probobíhala jarní migrace žab. Ropuchy všech možných odstínů byly na každém druhém kroku a nutno podotknout, že i našim klukům připadaly žáby jako zajímavý objekt ke zkoumání, případně provokování. Na hrázi rybníka jsme se usadili na molu nad výpustí a pozorovali množství žab ve vodě. Nutno podotknout, že molo je docela malé, já neohrabaná a Dobromysl všudypřítomný, takže se mi nešťastnou náhodou podařilo ho při otáčení se popostrčit do vody:-( Náš malý kaskadér se naštěstí okamžitě vynořil a doplaval na břeh, kde jsme ho okamžitě osušili tričkem. Dobromysl je (oproti Kenaiovi) psychicky víc v pohodě, takže se choval, jako by se nic nestalo:-) Doufám ale, že si to bude pamatovat a příště bude na molu opatrnější (já určitě ano).
Bohužel jsme s sebou neměli foťák, ale plánujeme se k rybníku co nejdříve vrátit a žáby (kluky s žábama) nafotit. Takže kdo počká, se dočká, fotky budou:-)

Zatím sem dám "opakuj si o prázdninách" aneb pár zajímavostí o ropuchách:
  •  Ropuchy, které jsme viděli, byly ropuchy obecné (v ČR žije ještě roupucha zelená - ta to na 100% nebyla -  a ropucha krátkonohá - kterou nepoznám, ale vzhledem k její vzácnosti o jejím výskytu zde pochybuji)
  • Samička ropuchy bývá výrazně větší než sameček (jako u nás doma:-D).
  • Samičky dospívají ve 4, samečci ve 3 letech.
  • Oplození je vnější, tzn. samička "klade" "šňůrky" vajíček, sameček vajíčka oplodňuje. Jedna samice "naklade" během jednoho rozmnožování 1000 - 6000 vajíček.
  • Příušní jedové žlázy (které mají samozřejmě i jiní obojživelníci) se jmenuji parotidy.
  • Ropuchu (Buffo buffo) Linné pojmenoval po kolegovi, fr. hraběti Buffonovi, aby ho urazil.

Žádné komentáře:

Okomentovat